کاربرد و ویژگی های لامپ بلک لایت

کاربرد و ویژگی های لامپ بلک لایت

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

کاربرد و ویژگی های لامپ بلک لایت

احتمالا در برخی مکان ها و مراکز تفریحی چراغ های سیاهی دیده اید. به این چراغ ها لامپ سیاه یا لامپ بلک لایت می گویند. این نوع چراغ ها ممکن است شبیه لامپ های فلورسنت یا لامپ های رشته ای باشند اما عملکردی کاملا متفاوت دارند. برای مثال لباس های سفید، دندان ها و سایر موارد دیگر در تاریکی می درخشند.

نحوه عملکرد لامپ های بلک لایت

لامپ های بلک لایت ظاهر خود را از رنگ شیشه به دست می آورند. رنگ آبی که در شیشه استفاده شده است، طیف نوری را به جز کمی از نور فرابنفش که وارد این طیف رنگ شده است به خود جذب می کند. این روند سبب تولید یک نور بنفش و آبی می شود.

لامپ بلک لایت از طریق نور UV-A یا نور ماورای بنفش گرید A کار می کنند. یک نور فرابنفش که ما قادر به دیدن آن نیستیم. نور فرابنفش فراتر از طیف نورهای قابل رویتی می باشد که چشم های ما می تواند آن را بیبیند. زمانیکه اشیا در زیر این نور برق می زنند، در معرض نوری قرار گرفته اند که در واکنش به این تششع، ساطع شده اند.

آنچه در زیر یک لامپ بلک لایت درخشان است، روی پوستر فلورسنت یا تمبر نامرئی یا یک تی شرت سفید تازه شسته شده ، فسفر هستند. فسفر ماده ای می باشد که در پاسخ به نوعی اشعه، از نور مرئی ساطع می شود. در واقع  انرژی موجود در پرتوی اشعه ماوراء بنفش را از یک نور سیاه به نور مرئی تبدیل می کند.

یک لامپ سیاه رشته ای شبیه به یک لامپ معمولی خانگی نمی باشد. اما برای جذب نور از رشته گرم شده از فیلترهای سبک استفاده می کند. همه چیز را به جز نور مادون قرمز و اشعه ماوراء بنفش جذب می کند.

لامپ های بلک لایت در اطراف ما

برای مثال اگر در اتاقی تاریک، یک چراغ سیاه را بر روی یک پوستر فلورسنت قرار دهید، پوستر درخشان خواهد شد. یا نوشته ی بر روی کاغذ که در نور معمولی خالی به نظر می رسد. اما با یک چراغ سیاه یک پیام درخشان را میتوانید بر روی آن ببینید.

فسفرهای طبیعی زیادیدر اطراف ما وجود دارد که می توان به دندان ها و ناخن های شما اشاره کرد. همچنین در دست ساخت های انسان نیز فسفرهای زیادی وجود دارد. از جمله صفحه نمایش های تلویزیون، برخی رنگ ها، پارچه ها، پلاستیک و اکثر موارد رنگی فلورسنت حاوی فسفر هستند و شما آن ها را می توانید در تمام محصولات تاریک درخشان پیدا خواهید کرد. کلوپ ها و پارک های تفریحی نیز از رنگ مخصوص نور سیاه استفاده می کنند که سبب درخشندگی برخی رنگ ها می شود. همچنین شما می توانید حباب های نور مشکی فلورسنت، جوهر مشکی نامرئی سیاه، فرش مشکی فلورسنت و حتی ژل موی فلورسنت سیاه را بخرید.

کاربرد های لامپ های بلک لایت

رنگ های بلک لایت و ویژگی قابل مشاهده بودن آن ها تنها در زیر لامپ های نور سیاه موجب شده است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. در زیر چند نمونه برایتان نام برده شده است.

 

  • صنایع فرش شویی، خشکشویی و نظافت هتل
  • مهمانی ها و جشن های مختلف
  • برخی نقاشی ها
  • تبلیغات
  • شناسایی قبض های تقلبی
  • کشف پول های جعلی
  • محکمه های قضایی و موارد جنایی

بیشتر بدانید


مشاوره رایگان ورنانور

متخصصین ما به صورت تمام وقت در حال پشتیبانی و پاسگویی به سوالات شما عزیزان هستند. با ما در تماس باشید.. ورنانور

تخفیفات ویژه همکار


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X