چراغ های رشد گیاه و نکاتی درباره آن

چراغ های رشد گیاه و نکاتی درباره آن

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

چراغ های رشد گیاه و نکاتی درباره آن

چراغ های رشد گیاه نیز پس از مدتی و پس از قدیمی شدن نیاز به تعویض دارند. میزان نور ساطع شده و بالاست آن ها از نکاتی می باشد که هنگام خرید باید به آن توجه کرد. برای مثال برخی از گیاهان نظیر ریحان، گوجه فرنگی و کاهو که برای رشد خود به نور زیاد آفتاب نیاز دارند. باید هنگام ایجاد نور مصنوعی از شدت بالای آن بهره گرفت.

نکاتی برای خرید لامپ های رشد گیاه

از نکاتی که در خرید این چراغ ها باید به آن توجه کرد این است که می توانیم از لامپ های فلورسنت یا ال ای دی استفاده کنیم. چراغ های ال ای دی رشد گیاه انرژی کمتری نسبت به لامپ های فلورسنت  استفاده می کنند، هزینه بسیار کمتری دارند و همچنین براحتی در محیط های سربسته می توانید دمای آن ها را نیز کنترل کنید. از ال ای دی های دارای طیف کامل می توان برای رشد و تکثیر گیاهان در فصل زمستان  استفاده کرد. آن ها رنگ نورهای آبی ، قرمز یا رنگ های متمرکز دیگری ساطع می کنند که سبزیجات بتوانند به رشد نهایی خود برسند. و در زمستان نیز به تکثیر آن ها کمک بسیاری می کند.

انواع چراغ های رشد گیاه

به طور کلی دو نوع چراغ رشد گیاه داریم. لامپ های گازی که شامل لامپ متال هالید و بخار سدیم هستند و لامپ های فلورسنت که شامل T5 ،T8 می باشند.

فاصله درست بین گیاه و چراغ رشد گیاه

یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد فاصله صحیح بین گیاه و چراغ است. که باید بررسی شود این چراغ ها در چه ارتفاعی نصب شوند. عوامل متفاوتی وجود دارند که اولین مورد میزان فضای موجود می باشد. فاصله روشنایی بستگی به نوع لامپ رشد گیاه نیز دارد. ممکن است اگر چراغ شما بسیار نزدیک نور قرار بگیرد گیاه بسوزد.

لامپ های رشته ای باید حداقل در فاصله ۲۴ اینچی گیاه شما قرار بگیرند . چراغ های فلورسنت و ال ای دی ها که گرمای کمتری ساطع می کنند آن ها را می توان در ۶ تا ۱۲ اینچی گیاه قرار داد.

 

چند نکته در انتخاب نور استاندارد برای گیاهان

  • گاهی افراد با کنار هم گذاشتن یک سری از چراغ های ال ای دی قرمز و آبی معمولی سعی در ساخت نور رشد گیاه را دارند. که این مورد کاملا دور از منطق می باشد.
  • طیف نوری گیاهان در فرایندی پیچیده و با علم و اصول کشاورزی بدست آورده می شود. پس ابتدا بوسیله دستگاه های آزمایشی بررسی کنید. که آیا هزینه ای که می پردازید، با تکنولوژی روز کشاورزی باشد نه با اصول الکترونیکی بازار.
  • برای اطمینان در خرید خود ابتدا از اطلاعات کشاورزی فروشنده مطلع شوید. سپس از او بخواهید تا بوسیله دستگاه های پیشرفته طیف مورد نظر برای گیاهانتان را به شما نشان دهد.
  • وجود فن هایی با شدت دور بالا و سیستم های خنک کننده جزو یکی از اصول اولیه تولید پروژکتوری می باشد. که در محیط های بسته مورد استفاده قرار می گیرد.
  • رابطه مستقیم بین توان مصرفی ال ای دی و مقدار و نوع آلیاژ هیتسینک خنک کننده نکته بسیار مهمی در عمر ال ای دی می باشد. که متاسفانه در ایران قاب های آماده چینی با آلیاژ های بسیار ناخالص و با وزن سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بدانید


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X