پنل های خورشیدی و طرز کار آن ها

پنل های خورشیدی و طرز کار آن ها

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

پنل های خورشیدی و طرز کار آن ها

پنل های خورشیدی سیستم هایی هستند که انرژی نور خورشید را دریافت و به انرژی الکتریسته تبدیل می کنند. این سیستم ها در مراکز تجاری و مسکونی قابل استفاده هستند.

این پنل ها کاربرد های فراوانی دارند برای مثال کنترل قدرت سیستم اتاقک ها، تجهیزات ارتباطی، کنترل حسگر و تولید الکتریسیته توسط سیستم های الکتریکی خورشیدی خانگی و تجاری.

پنل خورشیدی چگونه کار می کند

پنل خورشیدی انرژی تجدید پذیر را دریافت می کند و به الکتریسیته تبدیل می کند، که با استفاده از این الکتریسیته می توان مدارهای الکتریکی را شارژ کرد. پنل خورشیدی دارای چندین سلول خورشیدی می باشد که هر کدام از لایه های سیلیکونی، لایه های فسفری و لایه های بور تشکیل شده اند.

پنل خورشیدی فوتون ها را جذب کرده و جریان الکتریکی ایجاد می کند. انرژی تولید شده از فوتون ها به الکترون ها امکان خارج شدن از مدار اتمی خود و رها شدن در میدان الکتریکی تولید شده توسط سلول های خورشیدی را می دهد؛ این میدان الکتریکی الکترون های آزاد را در جریان الکتریکی هدایت میکند. این روند با نام فوتوولتائیک در بین افراد شناخته شده است.

 

سقف یک خانه متوسط فضای کافی برای نصب پنل خورشیدی لازم برای تولید انرژی الکتریکی را دارد. همچنین پنل های خورشیدی در طول روز انرژی الکتریکی اضافی نیز تولید می کنند، تا در شب مورد استفاده قرار گیرد.

فواید پنل خورشیدی

در زمان استفاده از پنل خورشیدی از تجهیزات آف گرید استفاده می شود. تجهیزات آف گرید تجهیزاتی هستند که برای استفاده از آن به جریان اصلی برق احتیاجی نمی باشد.

با به وجود آمدن پنل خورشیدی، دیگر نیازی به پرداخت هزینه سنگین نصب دکل و کابل کشی نمی باشد. پنل خورشیدی قطعا ارزان تر هستند و اگر درست نگه داری شوند، قابلیت تولید انرژی تا سه دهه را دارند.

البته بهترین فایده آن ها این است که از انرژی های پاک و تجدیدپذیر تغذیه می شود. با توجه به تغییرات جهانی آب و هوا و گرم شدن کره زمین، حفظ اتمسفر امری مهم به شمار میرود. پنل های خورشیدی کمترین آلودگی و استهلاک را دارا هستند و تا مدت زیادی سالم می مانند.

از دیگر فواید آن این است که وقتی برای نصب اولیه پنل هزینه ای را می پردازید، انرژی ای که پنل در ادامه طول عمر خود تولید می کند به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سال است و کاملا رایگان می باشد.

همچنین اگر انرژی مصرفی پنل های خورشیدی از تولیدی پنل بیشتر باشد، انرژی اضافی قابل فروش می باشد که معمولا کمپانی های سازنده پنل ها آن را خریداری می کنند.

انواع پنل خورشیدی

در کل دو نوع پنل خورشیدی وجود دارد و اجزای تشکیل دهنده پنل های خورشیدی اغلب سیلیکونی هستند. که شامل:

۱-مونوکریستالین یا پلی کریستالین (یا مولتی کریستالین)

۲-سیلیکون بی شکل

این سه نوع جزء سازنده با توجه به قیمت، طول عمر و بازده پنل های متفاوتی تولید میکنند. پنل های خورشیدی نوع اول که از مونوکریستالین ها یا پلی کریستالین ها ساخته شده اند بین ۱۲ تا ۱۹ درصد بازده دارند و پنل های نوع دوم از سیلیکون بی شکل ساخته میشوند، که از کنار هم قرار گرفتن سلول های بی شکل به وجود آمده است.

پنل خورشیدی CIS (شامل مس، ایندیم، سلنیم)

پنل خورشیدی CIGS (شامل مس، ایندیم، گالیم، سلنیم)

پنل خورشیدی CdTe (شامل کادمیم تلورید) از نوع دوم

از مزیت های پنل نوع دوم این است که در آن ورقه های نیمه رسانا وجود دارد و به همین دلیل ارزان تر می باشد، جلوه بهتری دارد و بازده آن بین ۵ تا ۱۱ درصد است.


بیشتر بدانید


مشاوره رایگان ورنانور

متخصصین ما به صورت تمام وقت در حال پشتیبانی و پاسگویی به سوالات شما عزیزان هستند. با ما در تماس باشید.. ورنانور

اجرای پروژه نورپردازی


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X