پارک های آسمان تاریک

پارک های آسمان تاریک

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

پارک های آسمان تاریک

پارک های بین المللی آسمان تاریک یا International Dark Sky Park (IDSP) فضاهای طبیعی هستند… که در مقابل انواع آلودگی های نوری محافظت شده اند و آسمان در شب به خصوص کهشکان راه شیری در آنها…به خوبی قابل رویت است. تجربه یک محیط شبانه طبیعی که به عنوان میراث طبیعی و فرهنگی مطرح است و نقش علمی – آموزشی را نیز داراست.

آسمان تاریک

این پارک ها در جهان نقش توریستی یافته و از مقاصد گردشگری به شمار میروند. به علاوه از لحاظ زیست محیطی، حداقل آثار نور مصنوعی برای حیات وحش به همراه دارند. زمین های این پارک ها میتواند مالک دولتی یا خصوصی داشته باشد اما استفاده دائمی عمومی برای آن باید قائل شوند. تاکنون بالغ بر ۶۰ پارک در جهان ثبت شده اند که بیشتر آنها در امریکا قرار دارند …و متاسفانه ایران با وجود پتانسیل های بسیار هنوز مکان ثبت شده ای در بین پارک‌های آسمان تاریک ندارد.

آسمان تاریک

برای آنکه فضایی به لیست پارک‌های آسمان تاریک اضافه گردد…و باید مقرارات این پارک ها که بیتشر دستورالعمل هایی درباره روشنایی است رعایت کنند. عموما فضاهایی به دور از شهرها و خیابان ها باشند. این مناطق با تصاویر ماهواره ای چک میشوند و باید محدوده حفاظت شده ای در شعاع معینی در پیرامونشان داشته باشند. درخواست این مکان ها برای ثبت جهانی به عنوان پارک بین المللی آسمان تاریک  درانجمن بین المللی IDA  بررسی میگردد. این ثبت مانند ثبت یونسکو در جهان عمل کرده و اعتبار بالایی دارد.


آسمان تاریک

جهت دریافت مشاوره تخصصی و رایگان ورنانور با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X