نورپردازی فروشگاه و گالری

نورپردازی فروشگاه و گالری

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

نورپردازی فروشگاه و گالری

نورپردازی نورپردازی فروشگاه و گالری یکی از رکن های مهم در طراحی دکوراسیون محیط های مختلف می باشد که سبب هویت بخشی به محل می شود. از مهم‌ ترین مکان هایی که طراحی و اجرای نورپردازی دارای اهمیت بسیار بالایی است می‌توان به فروشگاه ها و البته گالری ها اشاره کرد.

به همین دلیل ما نیاز به چراغ‌ های فروشگاهی و همچنین چراغ های ویترینی داریم. تمام انواع این چراغ ها به صورت روکار ریلی و توکار در بازار موجود هستند و هر کدام از آن‌ها برای یک سبک ویژه نورپردازی مناسب هستند.

نورپردازی فروشگاه در طراحی فروشگاه دارای اهمیت بسیار بالایی است و می تواند به میزان قابل ملاحظه ای در فروش و رفتار مشتریان تاثیر گذار باشد. اگر نور فضای فروشگاه شما مناسب نباشد شاید افراد تمایلی حتی به وارد شدن به محل نداشته باشند. البته اصول نورپردازی در فروشگاه به عوامل مختلفی از جمله نوع فروشگاه، مساحت آن و عوامل متعدد دیگر وابسته است. به طور حتم نورپردازی فروشگاه های کوچک با فروشگاه های بزرگ کاملا متفاوت می باشد و یا بستگی به محل فروشگاه دارد که در داخل یک پاساژ بزرگ مجلل قرار دارد یا در کناره خیابانی کم رفت و آمد.

نورپردازی فروشگاه و گالری

مراحل نورپردازی فروشگاه

  • انتخاب وسایل مناسب

یکی از راه های ایجاد جو مناسب با استراتژی نورپردازی شما از طریق وسایل نوری است که مورد استفاده قرار می دهید. وسایلی مانند لوسترها یا روشنایی گنبد را برای ایجاد حس صمیمیت، در مقابل فرورفتگی ها‌، نورپردازی مسیر یا وسایل معلق انتخاب کنید تا فضای حرفه ای بیشتری ایجاد کند.

  • انتخاب دما

از دیگر راه هایی که می‌توان فضای جالبی را در فروشگاه ایجاد کرد استفاده از دمای گرم یا خنک برای روشنایی است. مزایای زیادی برای هر دو طیف رنگی وجود دارد. دمای رنگ سرد مانند سفید سرد سبب می‌شود مناطق بیشتر جادار به نظر برسند در حالی که دمای رنگ گرم احساس کوچکی و آشنایی ایجاد می‌کند.

بنابراین‌، اگر فروشگاه کوچکی دارید که می‌خواهید که بزرگتر به نظر برسد، استفاده از نور خنک را در آن درنظر بگیرید. یا اگر می‌خواهید در فروشگاه خود حس آشنایی یا نوستالژی را به وجود بیاورید‌، باید از نورپردازی با درجه حرارت بیشتری استفاده کنید.

چند نوع اصلی از نورپردازی فروشگاه

  • نورپردازی عمومی

روشنایی عمومی یا روشنایی محیط ، جز منبع نور اصلی برای فروشگاه می باشد. در مورد روشنایی فروشگاه باید این اطمینان حاصل شود که برای افراد غم انگیز و کسالت آور نباشد و مشتریان در فروشگاه احساس راحتی کنند و نور به اندازه کافی در اطراف آنها وجود داشته باشد.

  • وظیفه نورپردازی

گاهی اوقات ممکن است نیاز شود شما برای روشن کردن برخی مناطق خاص از فروشگاه خود از یک نور متمرکز بهره بگیرید برای مثال مناطق زیر چند مورد از این مکان ها می باشند:

ورودی فروشگاه
منطقه پرداخت پول
اتاق پرو لباس
میز خدمت به مشتریان

  • تاکید نورپردازی

در نزدیکی به جلو و ویترین فروشگاه می توان محصولات جدید را برجسته کرد یا مثلا آیتم های فصلی را مورد نمایش قرار داد.
در قفسه بندی نیز می توان گوشه ها را برای برجسته کردن محصولات خاص استفاده کنید .
استفاده از علائمی برای دریافت توجه افراد در بالای پنجره یا شیشه ی فروشگاه.

  • نورپردازی های تزیینی

نوعی از نورپردازی است که به طور خاص و به منظور اضافه کردن پیچیدگی و زیبایی به فروشگاه می باشد. در مثال نورپردازی تزیینی می توان انواع لوستر ، لامپ دیواری و لوزام جانبی سفارشی طراحی شده را نام برد.

نورپردازی فروشگاه و گالری

تاثیر نورپردازی فروشگاه

نورپردازی در یک فروشگاه اصولا شامل چند نقش اساسی می باشد. اولین و مهم‌ترین آن ها جذب نگاه افراد به سمت کالاهای مد نظر است. دومین نقش نورپردازی بالا بردن میزان روشنایی در سطح اجناس برای بهتر دیده شدن آن کالا است. و در آخر نقش اساسی دیگری که نورپردازی در این مکان‌ها بازی می‌کند استفاده نمودن از انواع چراغ‌ های فروشگاهی ویترینی و یا استفاده از چراغ دکور برای به هیجان آوردن مشتریان می باشد.

یکی دیگر از قاعده ها که حائز اهمیت می باشد این است که نوع فروشگاه در انتخاب نوع نورپردازی بسیار موثر خواهد بود. برای مثال در فروشگاه هایی مثل سوپرمارکت که کالاها اغلب از نظر اندازه و اهمیت در یک رنج قرار دارند نیازی به نورپردازی تاکیدی وجود ندارد. و در واقع همین که فضا به طور کامل روشن باشد کافی است. اما در عین حال در فروشگاه هایی که کالاها و اجناس در رنج‌های گوناگونی هستند نورپردازی حتما باید از نوع تاکیدی طراحی شود.


بیشتر بدانید


مشاوره تخصصی جهت طراحی مناسب فروشگاه و گالری

فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی ورنانور به صورت تمام وقت آماده خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد. با ما در تماس باشید و از مشاوره های رایگان ورنانور حد اکثر استفاده رو ببرید.


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X