لامپ فلورسنت و انواع آن

لامپ فلورسنت و انواع آن

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

لامپ فلورسنت و انواع آن

لامپ فلورسنت یا همان لامپ مهتابی نوعی لامپ تخلیه الکتریکی گازی است که برق باعث تحریک بخار جیوه موجود در گاز آرگون یا نئون می شود و حاصل آن ایجاد پلاسمایی است که از خود پرتو فرابنفش ساطع می کند، این نور در اثر برخورد با لایه پوشش داخلی مهتابی به نور مرئی تبدیل می شود. در انواع لامپ فلورسنت مهتابی مقدار جیوه کمتری از انواع دیگر لامپ مهتابی مصرف می شود.

بالاست های انواع لامپ مهتابی

نزدیک به هفتاد سال از تولید لامپ های فلورسنت میگذرد،  این لامپ ها با داشتن بهره نوری بالا و رنگ نور مناسب، یکی از اقتصادی ترین لامپ ها برای تامین روشنایی است. بهره نوری این لامپ ها در مقایسه با لامپ های التهابی، ۳ تا ۵ برابر بیشتر بوده و طول عمر آن ها نیز ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر است.

لامپ فلورسنت و انواع آن

بررسی انواع لامپ مهتابی

لامپ های مهتابی نسل بعدی لامپ های رشته ای هستند. آن ها در ازای تولید مقدار برابر نور، ۲۵ تا ۳۵ درصد کمتر انرژی مصرف می کنند و ۱۰ برابر طول عمر بیشتری دارند.

انواع لامپ فلوئورسنت شامل دو نوع کلی است :

لامپ های مهتابی لوله ای که شامل مهتابی های لوله ای و گرد می شود

لامپ های مهتابی فشرده یا CFL ها

بالاست های انواع لامپ مهتابی

لامپ های فلورسنت به یک بالاست برای تنظیم کردن روند فعالیتشان و ایجاد یک ولتاژ اولیه نیاز دارند.بالاست ها در دو نوع الکترونیکی و الکترومغناطیسی تولید ‌می‌شوند، بالاست های الکترونیکی PCBs بالاست های الکترومغناطیسی ندارند و از استاندارد بالاتری نیز بهره مند هستند در واقع آن ها ارتقا یافته ی بالاست های الکترومغناطیسی هستند و صدا و سو سو زدن مهتابی ها را به حداقل امکان رسانده  و سبب افزایش کارایی آن ها می شود. برخی بالاست های خاص امکان دیمر شدن را برای لامپ های فلورسنت فراهم می سازند.

لامپ فلورسنت مهتابی

پیشرفت تکنولوژی، انواع لامپ مهتابی را از لحاظ شاخص نمود رنگ و دمای آن  قابل مقایسه با لامپ های رشته ای کرده است. انواع لامپ فلورسنت استاندارد، لامپ های T12,T5,T8 هستند. انواع لامپ فلورسنت T8 18w در تجهیزاتی که حاوی بالاست هستند نصب می شوند. دو تا از رایج ترین انواع لامپ های مهتابی، لامپ مهتابی ۴۰ وات و ۷۵ وات هستند.

انواع T8 ,T5 مدل های پیشرفته تری هستند که میزان لومن بیشتری را تولید می کنند. انواع لامپ مهتابی برای نورپردازی فراگیر و گسترده در مکان های وسیع و سربسته مناسب است.آن ها در این مکان ها با تولید روشنایی کمتر نسبت به لامپ های رشته ای نور زننده مستقیمی که ان ها تولید می کردند را حذف کرده و نور متعادلی ایجاد می کنند.مهتابی های گرد و لامپ های دایره ای معمولا در وسایلی که قابل جا به جا شدن هستند استفاده می شوند.

انواع لامپ فلوئورسنت فشرده CFL

انواع لامپ فلورسنت فشرده ویژگی تولید میزان شار نوری مناسب و عامه پسند بودن لامپ های رشته ای را با هم دارند. انواع لامپ مهتابی در اکثر تجهیزاتی که برای لامپ های رشته ای ساخته شده اند نصب می شوند و نسبت به آن ها ۷۵ درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. با اینکه هزینه اولیه آن ها بیشتر از لامپ های رشته ای است اما ۶ الی ۱۵ برابر بیشتر از آن ها عمر می کنند (۱۵۰۰۰-۶۰۰۰).

انواع لامپ فلورسنت فشرده تقریبا شبیه انواع لامپ فلورسنت مهتابی یا استاندارد کار می کنند. آن ها از دو بخش تشکیل می شوند : یک لوله  که از گاز پرشده و یک بالاست مغناطیسی یا الکترونیکی. در انواع لامپ فلورسنت فشرده  برق از بالاست به داخل لوله جریا ن پیدا میکند و گاز داخل لوله نور فرابنفش ساطع می کند که توسط فسفر سفید رنگ که روی لایه داخلی لوله  قرارگرفته، به نور مرئی تبدیل می شود.

لامپ فلورسنت و انواع آن

چند مورد از دلایل سوختن پیش از موعد انواع لامپ فلورسنت فشرده CFL

انواع لامپ مهتابی  فشرده کارآمدی و قابلیت خوبی دارند و یکی از مزیت های آنها داشتن عمر طولانی است که سبب می شود با وجود گران تر بودن نسبت به لامپ های رشته ای گزینه انتخابی افراد بسیاری به حساب بیایند اما رعایت نکردن برخی موارد ممکن است باعث کوتاه شدن عمر آن ها شود. برای مثل موارد زیر چند مورد از مواردی است که سبب کوتاه شدن عمر این لامپ ها می شود:

• خاموش و روشن کردن های متعدد

• قرار دادن انواع لامپ مهتابی فشرده در گرما

• حمل و نقل ناصحیح


بیشتر بدانید


مشاوره رایگان ورنانور

متخصصین ما به صورت تمام وقت در حال پشتیبانی و پاسگویی به سوالات شما عزیزان هستند. با ما در تماس باشید.. ورنانور


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X