طراحی مناسب روشنایی سالن ورزشی

طراحی مناسب روشنایی سالن ورزشی

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

طراحی مناسب روشنایی سالن ورزشی

برای طراحی روشنایی مکان هایی نظیر سالن و مجموعه های ورزشی باید پارامتر های متعددی را در نظر گرفت. نورپردازی سالن های ورزشی باید به گونه ای باشد…که تماشاچیان و بازیکنان بتوانند سالن ورزشی را در بهترین شرایط مشاهده کنند و حرکات ورزشی را انجام دهند.

اصول طراحی روشنایی سالن ورزشی بر اساس بینایی انسان انجام می شود . طراحی روشنایی این محیط باید با توجه به ساختار و ویژگی های چشم تنظیم شود. از آنجا که در سالن های ورزشی فیلم برداری تلویزیونی نیز صورت می گیرد… شدت روشنایی در صفحات عمودی نیز پر اهمیت می باشد.

معمولا به دلایل اقتصادی بسیاری از سالن های ورزشی را به صورت چند منظوره می سازند. به عنوان مثال از یک سالن ممکن است برای مسابقات والیبال، بسکتبال، هندبال و … استفاده شود. در چنین سالن هایی لازم است مواردی رعایت شوند که برخی از آن ها در زیر گفته شده است :

چند نکته از موارد اصلی که باید در نظر گرفت

  • وجود روشنایی یکنواخت در کل سالن اهمیت بسیاری دارد. وجود اختلاف بین شدت روشنایی نقاط مختلف سالن ممکن است سبب محدود شدن دید بازیکنان می شود.
  • در سالن های بسکتبال، چراغ ها را نباید داخل دایره ای به شعاع ۴ متر حلقه بسکتبال نصب نمود.
  • در مورد ورزش های رزمی و کشتی، از آنجا که کوچکترین حرکات حریف برای بازیکنان دارای اهمیت است، باید شدت روشنایی در صفحات عمودی به همان اندازه شدت روشنایی در صفحات افقی باشد.
  • در برخی موارد ممکن چنین سالن هایی برای برگزاری سایر مراسم، نظیر جشن، کنسرت موسیقی و … نیز مورد استفاده قرار گیرند. به همین منظور لازم است… روشنایی اضافی برای چنین کاربردهایی پیش بینی شود.
  • با توجه به احتمال برخورد توپ با بدنه چراغ، لازم است بدنه چراغ دارای حفاظ باشد که از برخورد توپ با لامپ و آسیب رساندن به آن جلوگیری کند.
  • به منظور محدود کردن خیرگی ناشی از نور چراغ در سالن های والیبال، نباید چراغ ها را به صورت مستقیم بالای سالن نصب شود.

طراحی مناسب روشنایی سالن ورزشی

نواحی زمین ورزشی

زمین های ورزشی دارای سه ناحیه هستند:

  • ناحیه اصلی

قسمت اصلی زمین که در آن ناحیه بازی صورت می گیرد. برای مثال محدوده بین خطوط زمین در ورزش فوتبال جز ناحیه اصلی محسوب می شود.

  • کل ناحیه

شامل قسمت اصلی زمین بازی و محوطه اطراف می شود.

ناحیه مرجع

ناحیه ای می باشد که پارامترهای روشنایی در آن ارزیابی می شوند و برای ورزش های مختلف، متفاوت است. برای برخی زمین های ورزشی، این ناحیه همان ناحیه اصلی است و در برخی زمین های ورزشی، این ناحیه شامل مستطیلی است که در صفحه افقی زمین قرار دارد.

اجرای پروژه نورپردازی

شبکه نقاط محاسباتی در طراحی روشنایی

محاسبات روشنایی در زمین های ورزشی از اهمیت بالایی برخوردار است، استاندارد های بین المللی مشخصات نقاطی را که محاسبات روشنایی در آن باید صورت بگیرد را نیز معین می کنند.

طبق استاندارد، در طراحی روشنایی مجموعه های ورزشی شدت روشنایی باید بر روی این نقاط محاسبه شود و پارامترهایی نظیر مقدار متوسط شدت روشنایی، مقدار حداکثر و حداقل و … بر اساس داده های محاسبه شده در این نقاط به دست آورده می شود.

به منظور اطمینان از صحت محاسبات، پس از اتمام پروژه، پارامترهای روشنایی در برخی نقاط خاص اندازه گیری می شوند.

روشنایی اضطراری در مجموعه های ورزشی

به منظور حفظ جان شرکت کنندگان در مسابقه، در صورت وقوع قطع برق و عدم وجود نور طبیعی کافی، لازم است که مسابقات متوقف شوند و برای حفظ امنیت لازم است روشنایی اضطراری در زمین های ورزشی و برای حداقل مدت زمان معینی تامین شود.

طراحی مناسب روشنایی سالن ورزشی

به روزرسانی روشنایی سالن های ورزشی با نور LED

چایگزین کردت وسایل روشنایی سالن های ورزشی با ال ای دی تاثیر مثبتی بر سلامتی ورزشکاران و بودجه های جاری سالن های ورزشی دارند. سالن های ورزشی در سراسر جهان از انقلاب نوری ال ای دی پیروی می کنند که این امر سبب صرفه جویی در انرژی و هزینه ها می شود.

مزایای روشنایی LED برای سالن های ورزشی

انگیزه تعویض و جایگزینی روشنایی های سنتی با روشنایی های ال ای دی هزینه های مربوط به تعویض پراغ ها و لامپ های  سنتی بوده است اما از ویژگی های لامپ های جدید ال ای دی می توان به طول عر بالای آن ها اشاره کرد که ماندگاری بالایی دارند و کمتر تعویض می شوند.


بیشتر بدانید


مشاوره تخصصی جهت طراحی مناسب روشنایی سالن ورزشی

فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی ورنانور به صورت تمام وقت آماده خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد. با ما در تماس باشید و از مشاوره های رایگان ورنانور حد اکثر استفاده رو ببرید.

 


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X