روشنایی و نورپردازی خیابان و نکاتی راجع به آن

روشنایی و نورپردازی خیابان و نکاتی راجع به آن

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

روشنایی و نورپردازی خیابان و نکاتی راجع به آن

شهر ها از مسیرها و محورهای زیادی تشکیل شده اند. از مهم ترین مسیرهای شهری خیابان ها هستند. در این فضا تعاملات اجتماعی و فعالیت شهری و حضور افراد در ساعات مختلف طی شبانه روز مشاهده می شود. این موضوع سبب اهمیت روشنایی و نورپردازی خیابان می شود تا افراد بتوانند به راحتی حتی در ساعات تاریکی رفت و آمد کنند.

تاثیر نورپردازی خیابان بر زندگی افراد

وقتی خیابان ار مسیر های اصلی محور شهر می باشد پس باید روشنایی و نورپردازی آن به طور صحیح اجرا شود. فرض کنید اگر هیچگونه نورپردازی روشنایی در این محور صورت نگیرد مطمئنا افراد در تاریکی دچار وهم می شوند و رفت و آمدی صورت نمیگیرد. اما با وجود روشنایی حس آرامش و امنیت به شما متقل می شود.

حتی وجود کمترین نور هم ترس شهرنشینان را تا حدود زیادی کاهش می دهد. اینگونه تاثیر نور بر فضای شهری کاملا مشهود می باشد. اما این روزها، روشنایی خیابانی و روشنایی معابر شهری موضوعی فراتر از روشن کردن است و مسائل متعدد و مختلفی را در بر می گیرد.

چراغ های خیابانی در هنگام شب

چراغ های خیابانی تاثیر زیادی در ساعات مختلف شب دارد. شب، ساعاتی مهم است که به این دسته سیستم نوری بیشتر احتیاج دارد و برای احساس امنیت و آرامش مردم و برای زندگی شهری یک امر اضطراری می باشد.
تحقیقات نشان داده است که تاریکی باعث کاهش دید افراد نیز می شود و در این راستا خطرات بیشتری جان انسان را تهدید می کند. به همین دلیل شهرداران و طراحان شهری به فکر چاره افتادند و در هر گوشه ای از شهر سیستم روشنایی خیابانی را راه اندازی کردند.

از دیگر دلایل مهم روشنایی معابر عمومی دید انسان را وسیع کرده و به انسان اجازه می دهد موقعیت های مختلف را به سرعت شناسایی کند.
این شرایط فراهم شده تا احساس امنیت را در مردم کوچه و خیابان افزایش می دهد. هر چه میزان شدت نور در خیابان ها مناسب تر باشد، مردم آسوده خاطر خواهند بود و احتمالا آمار جرم و جنایت نیز در این میان کاهش می یابد.

زیباسازی شهر با استفاده از نورپردازی

یکی دیگر از مزایای روشنایی و نورپردازی خیابان، تاثیر بر زیبا سازی شهری می باشد. در واقع هر چقدر از نورپردازی برای زیباتر کردن پل ها، میدان ها، ساختمان ها و دیگر فضای شهر بهره برده شود سبب تقویت هویت شهری و جان بخشی به مناظر شهری می شود.

نورپردازی خیابان شامل نورپردازی فضای سبز بلوار ها و حاشیه های خیابان و نورپردازی خیابان از طریق نورپردازی دیوار های مجاور خیابان می باشد. این تکنیک ها فضای شهر را دلنشین تر میکند و به افراد شهر بهانه هایی می دهد که بخشی از زندگی شبانه خود را در این فضای نورپردازی شده خیابان سپری کنند.

 

راهکار های اجرایی و کاربردی در روشنایی و نورپردازی شهر

  • هماهنگی نورپردازی استفاده شده در بخش های پیاده رو با بناهای با ارزش شهر
  • تامین کردن روشنایی مطلوب بخش های مختلف خیابان های شهر
  • ایجاد تاکید در نورپردازی محورهای تغییر جهت در خیابان
  • نورپردازی مناسب در مراسم، مناسبت های خاص و  رویدادهای مختلف
  • کاهش نورهای سرگردان در خیابان های شهر
  •  تاکید و تقویت بر هویت خیابان های شهر با استفاده از نورپردازی
  • تاکید نورپردازی در بخش های ورودی خیابان های شهر
  • نورپردازی صحیح و جلوگیری از ایجاد خیرگی، چشم زدگی و اغتشاش نوری در مسیر خیابان
  • توجه و بهره گیری از قوانین و استاندارد های فنی نورپردازی

بیشتر بدانید


مشاوره تخصصی طراحی نورپردازی خیابان

فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی ورنانور به صورت تمام وقت آماده خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد. با ما در تماس باشید و از مشاوره های رایگان ورنانور حد اکثر استفاده رو ببرید.

تخفیفات ویژه همکار


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X