تکنیک‌های نورپردازی کناف (نورمخفی)

تکنیک‌های نورپردازی کناف (نورمخفی)

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

تکنیک‌های نورپردازی کناف (نورمخفی)

تکنیک‌های نورپردازی کناف (نورمخفی) یکی از تکنیک های پایه ای در نورپردازی بشمار میرود. در این روش منبع نوردر داخل حفره یا شیاری قرار گرفته و از طریق بازتاب، نور منتشر میگردد. استفاده درست ازاین تکنیک میتواند جذابیت فضا را به شکل چشم گیری افزایش دهد. کاربردهای آن را میتوان چنین برشمرد:

نور عمومی (محیطی):

ایجاد نوریکنواخت با سایه های کم و کنترل شده به همراه کنترل بازتابها در مواقع استفاده از مصالح براق. (معمول ترین حالت روشن کردن غیر مستقیم سقف) (۱و۲)

تکنیک‌های نورپردازی کناف ()

نور تاکیدی:

قرار دادن نور در پشت عنصر مورد تاکید برای مثال آینه، پشت یا زیر مبلمان ها و فرم های خاص معماری (۳)

نور هدایت کننده: از این نورها در برای هدایت مسیر استفاده کارا و زیبایی میشود. شیاری در داخل سقف، ایجاد فاصله در محل اتصال سقف و دیوار و یا شیاری در دیوار متداول ترین ها هستند. در پله ها نیز پشت دسته پله و یا زیر کف پله نقش تاکیدی دارند.(۳و۴)

 نورپردازی کناف

نکات اجرایی:

نورهای مخفی خطی متداول تر هستند و از انواع منابع نوری ریسه های  SMDو منابع نورLEDخطی و شلنگی و ریسه ای بیشتر استفاده میشود.

 اجرای آنها به گونه ای که سایه های ناخواسته نداشته باشد و پیوستگی نور قطع نشود اهمیت دارد. پرهیز ازانعکاس آزاردهنده با مات بودن سطحی که نقش بازتاب را دارد.

تکنیک‌های نورپردازی کناف (نورمخفی)

 

جلوگیری از ایجاد نقاط داغ با دادن فضای مناسب جهت گردش هوا …(بسته به نوع منبع نوری، رایج ترین فاصله حداقل ۸ سانتی متر از سقف) افزایش فاصله منبع نوری از سطح بازتاب کننده سبب روشنایی یکنواخت میشود… و کم کردن فاصله نور شدید تر و خطی تری ایجاد میکند …(۱و۲ در سقف و ۵و۶ در دیوار) جاسازی منبع نوری به گونه ای که در دید ناظر قرارنگیرد (۷)

قراردادن منبع نوری به موازات سطح مورد نظر برای روشنایی سبب نور مستقیم بیشتر… (۹) و شدت روشنایی بیشتر و به صورت عمود بر سطح سبب نور غیرمستقیم بیشتر میگردد (۸).

استفاده از نورهای مخفی چاقوی دولبه است. اگر با فرم های بی ربط با زمینه و بیش از حد از آن استفاده شود، توجه فضا را گرفته و به اغتشاش بصری می انجامد. تصاویر به عنوان نمونه ارائه شده است و برای هر طرحی میتوان دیتیل اجرایی خاص آن را با توجه به نوع منبع نوری طراحی نمود.


بیشتر بدانید


مشاوره تخصصی جهت طراحی نورپردازی کناف

فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی ورنانور به صورت تمام وقت آماده خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد. با ما در تماس باشید و از مشاوره های رایگان ورنانور حد اکثر استفاده رو ببرید.

تخفیفات ویژه همکار

 


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X