بررسی انواع منبع نور

بررسی انواع منبع نور

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

بررسی انواع منبع نور

یکی از عوامل بسیار مهم در هر محیطی نوع نورپردازی و منبع نوری مورد استفاده در آن محیط است. نورپردازی صحیح یک محیط تاثیر به سزایی بر احساسات افراد داشته باشد برای مثال ممکن است در برخی فضا ها احساس شادی کند و لذت زیادی از آن محیط ببرد و یا بالعکس در فضاها و مکان هایی غمگین، افسرده و بیقرار شود.

بررسی انواع منبع نور

تاریخچه نور

متن زیر دعای کوتاهی از فرعون در سیزده قرن پیش از میلاد بوده است:
چه زیباست منظره طلوع خورشید در افق آسمان،
ای خورشید زنده که سرچشمه حیاتی.
و با برخاستن از افق شرق…

زرتشت نیز در شش قرن پیش از میلاد، دینی را بر پایه نور و تاریکی بنیاد نهاد. او جهان را به دو بخش روشنایی و تاریکی، نیکی و بدی و درستی و نادرستی تقسیم کرد و در بخش روشنایی که اهورامزدا است پاک دامنی، زیبایی و نیکی و در بخش تاریکی که اهریمن است کژخوئی، زشتی و پلیدی را قرار داده است.
اما معلوم است که قرن ها پیش از فرعون و زرتشت و زمانی پیش از تولد نخستین انسان، پدیده “نور”، هستی را آفرید.

کشف آتش

با کشف شدن آتش،اولین شکل استفاده بشر از نور برای روشنایی اطرافش افروختن مشعل بود. از حدود چهارصد هزار سال قبل از میلاد، انسان های اولیه با روشن کردن آتش از آن برای روشنایی غارها استفاده می کردند. زمانی از کرم های شب تاب هم حتی به عنوان یکی از منابع نور استفاده می شد. از دیگر اختراعات که بعدها شکل گرفت می توان به شمع ها و چراغ های شیشه ای و سفالی هم اشاره کرد.

بررسی انواع منبع نور

نور طول موجی وسیع دارد چون ما با نور مرئی کار می‌‌کنیم اغلب تصاویر و محاسبات در این ناحیه از گستره الکترومغناطیسی انجام می‌‌گیرد. ناحیه نور مرئی بر حسب طول موج از حدود از ۴۰۰ نانومتر تا ۷۰۰ نانومتر گسترده است. خواص نور و نحوه تولید سرعت نور در محیط‌ های مختلف متفاوت است که بیشترین آن در خلاء و یا به طور تقریبی در هوا می باشد.

نور برای ادراک بینایی انسان ها امری ضروری است در واقع نور در زندگی امری ضروری است و نبود آن سسب اختلال در زندگی می شود به کونه ای که دچار ضعف بینایی می شویم و از درک فضای اطرافمان عاجز می شویم.

انواع نور بر اساس منبع تولیدکننده

  • نور طبیعی 
  • نور مصنوعی

یکی از ملزومات ساختمان استفاده از نور طبیعی است که باید برای به کار بردن آن به نکاتی توجه کرد بری مثال باید توجه داشته باشیم که این نور به دما و حرارت تبدیل می شود و اگر از نکته غافل شویم فضای نامطلوبی خواهیم داشت.

دسته دوم که منابع نورپردازی مصنوعی هستند که ساخته دست بشر هستند. مانند انواع لامپ ها، پروژکتور ها و … و امروزه نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما انسان ها دارند.

بررسی انواع منبع نور

منبع نور بر اساس شکل خروجی

  • منبع نور نقطه ای

زمانی که یک منبع نور خیلی کوچک باشد یا فاصله به حدی زیاد باشد که مانند یک نقطه دیده شود، آن منبع نور نقطه ای نامیده می شود. برای مثال یک ستاره‏ یا یک لامپ روشن در فاصله دور یا لامپ های التهابی.

  • مبع نور گسترده (که دارای سه زیر مجموعه است)

۱: منبع نور خطی

این منبع همانند منبع نور نقطه ای است اما با این تفاوت که نور به صورت یک خط صاف، منحنی یا شکسته  است. برای این منبع نوری می توان به لامپ های فلورسنت اشاره کرد. ویژگی این منابع نور عرض کم نسبت به طول آنها است. کاربرد این منابع نور معمولا در نورپردازی نورهای مخفی، راهرو ها و سالن ها است.

۲: منبع نور کروی

این منیع نوری مانند منبع نور نقطه ای هستند، با این تفاوت که نور آنها در سطح بیشتری نسبت به محیط پخش می شود. مانند خورشید و حباب های نوری. همین طور در منابع مصنوعی می توان به حباب های نوری مورد استفاده جهت نورپردازی فضای سبز اشاره کرد.

علت اهمیت منابع نوری کروی ، به ویژه در نورپردازی ، شباهت اون ها به طبیعت و کم بودن خیرگی آن ها نسبت به منابع نوری نقطه است.چیزی که در نورپردازی صحنه ، عکاسی ، طراحی فضای سبز و … پرکاربرد می باشد.

۳: منبع نور مسطح

یکی از بهترین منبع های نوری در طبیعت است، که کاربرد زیادی نیز در نورپردازی دارند. یک نمونه آن آسمان است. آسمان پرتو های طیف آبی و دارای طول موج پایین را جذب می کند و در محیط به صورت گسترده منتشر می کند.


بیشتر بدانید


مشاوره رایگان ورنانور

متخصصین ما به صورت تمام وقت در حال پشتیبانی و پاسگویی به سوالات شما عزیزان هستند. با ما در تماس باشید.. ورنانور


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X