اصول نورپردازی آکواریوم و نکاتی که باید به آن توجه کنیم

اصول نورپردازی آکواریوم و نکاتی که باید به آن توجه کنیم

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

اصول نورپردازی آکواریوم و نکاتی که باید به آن توجه کنیم

در هنگام راه اندازی آکواریوم یکی از موارد مهمی که به آن توجه می کنید، نور است. نورپردازی آکواریوم اساسی ترین نقش آن است که سبب می شود تا علاقمندان بتوانند به راحتی درون آن را مشاهده کنند. همچنین نکته مهم دیگر روشنایی مناسب آکواریوم است که تامین کننده انرژی حیاتی برای آبزیان و همچنین فتوسنتز گیاهان درون آکواریوم می باشد.

نورهای مناسب برای نورپردازی آکواریوم

نورپردازی صحیح آکواریوم رفتار ماهی و فیزیولوژی را تحت تاثیر قرار داده و برای سلامت کلی و رفاه کل آکواریوم بسیار حیاتی می باشد. برای آکواریوم داران طیف گسترده ای طیف گسترده ای از گزینه های نور وجود دارد. این موضوع سبب می شود تا گزینه های متنوعی برای علاقمندان جهت ایجاد شرایط نوری خاص وجود داشته باشد. برای مثال نور فلورسنت عادی، نور فلورسنت فشرده، روشنایی متال هالید با شدت بالا و چراغ های ال ای دی از موارد مورد استفاده می باشند.

چراغ های فلورسنت عادی

چراغ های استاندارد فلورسنت، ساده ترین راه برای روشن کردن یک آکواریوم هستند. لامپ فلورسنت یک انتخاب عالی برای آکواریوم آب شور و تازه که فقط ماهی در آن است می باشد . انتخاب های گسترده از لامپ های موجود برای اینکه آسان در استفاده، مقرون به صرفه و با انرژی کارآمد است تبدیل به سرگرمی برای سفارشی کردن روشنایی آکواریوم شده است.

چراغ های فلورسنت فشرده

فلورسنت فشرده جز نسخه های بالاتر نور خروجی از سیستم های استاندارد نور فلورسنت می باشد. لامپ فلورسنت فشرده به راحتی کار دو یا چند لامپ فلورسنت استاندارد را انجام می دهد. این صرفه جویی در فضا باعث می شود سیستم های فلورسنت فشرده یک انتخاب بزرگ هنگام ارتقاء از سیستم های فلورسنت استاندارد باشند. همینطور هزینه های کم عملیاتی، انتشار حرارت پایین تر و انتخاب گسترده از لامپ های با درجه حرارت رنگ ایده آل سبب شده است که برای هر دو مصرف آب شیرین و آب شور به کار گرفته شوند.

روشنایی متال هالید با شدت بالا

سیستم های روشنایی متال هالید با شدت بالا سیستم روشنایی مورد علاقه در میان بسیاری از آکواریوم داران می باشد . لامپ های متال هالید با شدت بالا برای آکواریوم های دارای صخره و دارای ماهی هایی که نیاز به نور بالا دارند مناسب می باشد. همینطور این سیستم های برای آکواریوم های بسیار بزرگ یا آکواریوم هایی با عمق بیشتر از ۲۴ اینچ مناسب می باشد.

چراغ های ال ای دی

ال ای دی یا دیود ساطع نور یک رویکرد کاملا متفاوت در دنیای نورپردازی است. زمانی که شما نگران فتوسنتز برای حمایت از زندگی آبزیان درون آکواریوم خود هستید باید از لامپ ال ای دی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که ارزش تابش فعال فتوسنتزی در اعماق و فصول مختلف از منبع نور ال ای دی متفاوت می باشد. به عبارت دیگر همان چراغ ال ای دی با ارزش تابش فعال فتوسنتزی متعدد قادر به حمایت از گونه های مختلف با شرایط نور مختلف است.

طیف نور

طیف نوری که انتخاب می شود بسیار مهم است، مقیاس کلوین (k) برای اندازه گیری طیف استفاده می شود. نورخورشید طبیعی تقریبا K 5500 است. بیشتر ماهی های آب شیرین، گیاهان و برخی از ماهی های آب شور که در قسمتهای کم گودی اقیانوس ها زندگی می کنند، نوری بین ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین را ترجیح می دهند.
شقایق ها و ماهی های آب های گود به طیفی در حدود ۱۰۰۰۰ کلوین نیاز دارند که این همان نور سفید با هاله ای از نور آبی است. شما همچنین می توانید لامپ های ۲۰۰۰۰ کلوین را تهیه کرده که نور آبی شدیدی را تولید می کنند و بسیار مناسب برای مخازن با گودی زیاد یا ماهی های آب های بسیار گود هستند.


بیشتر بدانید

 


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X