آشنایی با المان های نوری

آشنایی با المان های نوری

فروشگاه تجهیزات روشنایی ورنانور

در این مقاله به صورت کلی با المان های نوری آشنا خواهید شد!

المان های نوری باید ها و نباید ها

با نزدیک شدن به اعیاد مانند عید نوروز شاهد برپایی آذین بندی ها، نورپردازی  ها و نصب المان های نوری در سراسر کشور هستیم. خوشبختانه به تازگی شاهد برپایی جشن های نور خصوصا در تهران هستیم که گرچه شروعی فرخنده است اما از لحاظ محتوایی نیازمند تحول و پیشرفت است. در این پست مبحث المان های نوری را مطرح کرده و جشن نور را در پست دیگری پی میگیریم.

المان نوری چیست؟

المان نوری باArt Light ها عناصری هنری هستند که نور در آنها نقش مهمی ایفا مینماید.

چه نکاتی را در طراحی المان های نوری باید در نظر گرفت:

   ایجاد- تجربه منحصر به فرد: این تجربه میتواند صرفا بصری نبوده و فرد را با فضایی جدید به همراه حرکت، صوت و … همراه نماید (۲) ( یادمان باشد اگر یک المان در شهرها و مکان های مختلف تکرار شد دیگر تجربه منحصر به فردی نیست).

ایده برداری آری، کپی برداری نه

در اصول تفکر خلاق شما با دیدن ایده های متعدد ممکن است به ایده جدیدی دست یابید. دیدن ایده های اجرا شده در سراسر جهان میتواند مفید باشد اما تقلید و کپی برداری مستقیم از آنها ارزش چندانی ندارد. حتی اگر از ایده ای خوشتان آمده آن را تغییر دهید تا مهر شما به عنوان طراح بر آن بنشیند.

المان نوری

توجه به بستر طراحی

برای یک ایده نورپردازی خوب باید مهم باشد در کجا طراحی میشود. به عبارتی قبل از شروع ایده پردازی ببنیند برای چه کسانی و در چه شهر یا کشوری و با چه هدفی طراحی میکنید. اگر طرح شما بومی باشد قوی تر است (۳و۴)

مردم را با طرح درگیر کنید

مردم را با طرح درگیر کنید: مشاهدات میدانی و نتایج نظر سنجی ها به خوبی نشان داد که دوره نورپردازی های تابلو وار به پایان رسیده است. وقت آن است که مردم و حضورشان بخشی از نورپردازی ما باشد. همین ایده باعث ظهور ایده نورپردازی های تعاملی گردید. اما منظور همیشه روش ها پرهزینه نیست کافی است طرح ما با حضور و بدون حضور مردم تفاوت داشته باشد (۲و۵)

انتخاب مکانی هوشمندانه

انتخاب مکان هوشمندانه: خیلی مهم است مکان انتخابی کجاست، چه دیدهایی به آن وجود دارد ، کف و دیواره های پیرامون به چه شکل هستند. مسیرهای با ازدحام بالای جمعیت یا دیدهای محدود گزینه های مناسبی نیستند. اگر از بازی نور و سایه در طراحی استفاده میکنید، فضای کافی برای طرح را مشخص کنید. در مقابل شاید کف فرش رنگی با نور و سایه تک رنگ ترکیب زیبایی بیافریند(۶).

نسبت و تناسب

نسبت و تناسب را در نظر بگیرید: طراحی یک المان خیلی بزرگ در فضایی کوچک نمیتواند معرفی خوبی از المان ارائه دهد. همچنین همیشه به زاویه دید و محدوده دید توجه کنید شاید بخش های زیادی دیده نشود (۶).

المان های نوری

تشویق مردم به اکتشاف طرح

مردم را به اکتشاف طرح تشویق کنید: یکی از لذت های بشری حل مسئله است. المان های پیام رسان ارزشمندند. اما پیام را ساده در اختیار مخاطب قرار ندهید تا از درک آن لذت ببرد(۵و۷)

نمای طرح در روز

روز را هم ببینید: المان ما در روز هم در فضا است و دیده میشود. قرار نیست فقط در شب دیده شود. برخی المان ها در روز منظر زیبایی ندارند  گاهی شبیه تار عنکبوت دیده میشوند (۸)

زمان بندی و خلاقیت

  • زمان بندی: خلق هر اثر هنری نیازمند زمان است. در ایران که اعیاد مشخص هستند چه خوب است که اول هر سال برنامه ای تهیه شود… و شهرداری های محترم در هفته های پایانی نزدیک به اجرا تازه فراخوان ها را منتشر ننمایند.
  • خلاقیت، خلاقیت، خلاقیت: درست است که از بومی سازی مبگوییم اما اسلیمی های تکراری دیگر جذاب نیستند. در طراحی پل خواجو بالای هر دهنه یک طرح است و متنوع و خاص اگر قرار بود صرفا اسلیمی ها و طرح های محدودی تکرار شود هیچ گاه اثر هنری خلق نمیشد. هنرمندان زیادی همین امروز توانسته اند طرح های جدید و با پشتوانه فرهنگی خلق کنند آنها را به میدان بیاوریم(۱۰). استفاده از تجربیات و خاطرات مشترک بین مردم میتواند حس لذت بخشی داشته باشد (۸).


مشاوره رایگان ورنانور

متخصصین ما به صورت تمام وقت در حال پشتیبانی و پاسگویی به سوالات شما عزیزان هستن. با ما در تماس باشید. ورنانور

تخفیفات ویژه همکار

 


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
X